RSSFaceBook

Prosa

Panicum virgatum 'Heavy Metal'Uprawiane od wieków proso zwyczajne (Panicum miliaceum), niewątpliwie także interesujące wizualnie, doczekało się w XX wieku konkurencji ze strony gatunków amerykańskich, zwłaszcza prosa rózgowatego (Panicum virgatum).

Nie mają one znaczenia paszowego, ich kłoski są drobniutkie, zawieszone na delikatnych gałązkach. Tworzą urokliwe, chmurowate kwiatostany, zazwyczaj w odcieniach czerwieni. Niekwestionowana uroda przyczyniła się do sporawego zainteresowania roślinami z tego rodzaju.

W rankingach ogrodniczych zawsze przodują gatunki wieloletnie, zacząć więc należy od nich.

Na początek od mniej znanych, nie poddanych jeszcze ostrej selekcji.
Proso skryte (Panicum clandestinum) jest wyjątkiem, bo kwiatostany ma niepozorne, a ciężar atrakcyjności przeniósł się na liście. Piękny gatunek do kolorowych jesiennych zestawień – wcześnie przybiera bardzo ostre, czerwone barwy, odcinając się wyraziście od otoczenia.
Panicum amarum jest kompletnie nieznane w Polsce. Sino – niebieskawo - szarawe, dobrze rosnące na słabszych glebach i przy mniejszej ich wilgotności. Panicum clandestinum
Na odkrycie czeka również Panicum bulbosum. Wcześniej wytwarza liście i wiechy niż proso rózgowate, co jest niebagatelnym walorem.

Poso rózgowate (Panicum virgatum) razem z palczatką Gerarda (Andropogon gerardii) i trawą indiańska (Sorghastrum nutans) tworzy beskresne łany na amerykańskich preriach. Roślina jest szalenie zmienna, głównie z racji występowania na ogromnym obszarze. Niesamowicie popularna, zwłaszcza w rodzimych krajach (USA, Kanada). Europa też jej się nie oparła.

Zaliczana do ciepłolubnych (tzw. warm - season grass), dość późno odbija po zimie, szczyt atrakcyjności uzewnętrznia latem i jesienią. W krajowych realiach należy wziąć tę cechę pod szczególną rozwagę, z rozsądkiem planując nasadzenia masowe z jej udziałem . Znosi dość dobrze różne warunki glebowe i wilgotnościowe, najlepiej jednak przyrasta na podłożu żyznym i wilgotnym. Toleruje niewielkie ocienienie, niemniej może w takich warunkach się pokładać. Narażone na to są zwłaszcza osobniki wysokie
Wyselekcjonowano z gatunku ponad 30 odmian. Nie jest to może rekord, bo miskanty mają ich już około 300, ale szybko odrabia straty. Za wyszukiwanie nowych, ciekawych kultywarów ostro, w ostatnich latach, wzięli się europejczycy przełamując amerykańską hegemonię. Panicum virgatum 'Squaw'Szansę na przebicie się mają np. 'Nican' czy 'Sphinx'.

Próbując podzielić tę sporą gromadkę istotne wydaje się wzięcie pod uwagę koloru ulistnienia, wysokości i pokroju. Inne cechy wydają się mniej ważne.

Rośliny kwitną mniej więcej w tym samym czasie, docelowa barwa wiech to różo - czerwień, więc nie ma sensu szukać tutaj zbytnich odmienności. Nie jest to, oczywiście, niemożliwe - są np. odmiany bardziej wyraziste ('Red Cloud').

Kolorystyka ulistnienia poszczególnych odmian obejmuje paletę różnych odcieni zieleni i niebieskości czy też szarości. Jesienią, a niekiedy już późnym latem, zaczynają zmieniać barwy.
Grupa odmian „niebieskawych”, obejmująca kilka kultywarów, np. 'Prairie Sky', 'Heavy Metal', 'Dallas Blues', 'Cloud Nine', żółknie na jesień. Onegdaj była to zasada ale  "stworzono" już takie które przybierają na koniec sezonu fioletowe tony, np. 'Cardinal'.
Zielonolistne prosa, zmieniając kolor, przybierają różne odcienie, ale raczej, choć częściowo, czerwienieją. Wyjątki to np. 'North Wind', która żółknie czy 'Kupferhirse', która przechodzi w pomarańcz. Panicum capillareTony purpury  - cecha bardzo ceniona  - stała się wyznacznikiem wielu odmian. Poszukiwania skupiły się na wyszukiwaniu tych przebarwiających się najintensywniej i najwcześniej. Wyselekcjonowano ich sporo, np. 'Squaw', 'Sphinx', 'Shenandoah', 'Kurt Bluemel', 'Heiliger Hain', 'Hänse Herms', 'Red Cloud', 'Rotbraun' i inne. Warto wziąć pod uwagę, że są tutaj odmiany bardzo wcześnie przebarwione, np. 'Rotstrahlbusch' i dość późno, np. 'Rehbraun'. Małe, nie przekraczające metra np. 'Campfire' i prawie 2 - metrowe, np. 'Warrior'. Dość często można spotkać rośliny z nazwą 'Rubrum' – to zbiorcze określenie wielu takich selektów.
Duża grupa kultywarów wyróżnia się kolumnowym pokrojem. Moga to być: 'Heavy Metal', 'Dallas Blues', 'Cloud Nine', 'Strictum', 'Northwind', 'Nican'. Różnice między nimi dotyczą głównie barwy liści i wysokości.
 
Prosa jednoroczne mają w ogrodnictwie znaczenie marginalne, niemniej warto wspomnieć o dwóch gatunkach. Proso zwyczajne (Panicum miliaceum), znane od wieków w Europie, ma cieżkie, zwykle przewieszające się wiechy. Ciekawiej prezentują kolorowe odmiany. Najpopularniejsza to 'Violaceum'. Nazwa sama mówi za siebie. Proso nitkowate (Panicum capillare), proweniencji amerykańskiej, jest ładniejsze. Delikatne, bardziej zwiewne, ulotne. Kultywar 'Fontaine' jest bardziej wyrazisty z racji purpurowej barwy kwiatostanu.

Próbując podsumowania warto wnikliwiej spojrzeć na pokrój omówionych roślin. Tak się jakoś złożyło, że odmiany i gatunki wyprostowane są w większości kolorystycznie stonowane, bardzo wyraziste formą, architektoniczne. Idealne do wertykalnych założeń, np. z trzcinnikami czy mniejszymi trzęślicami. Świetnie współgrają z nowoczesną architekturą. Te bardziej rozłożyste prezentują się swobodniej i wyjątkowo malowaniczo. Większość „łapie” różne odcienie czerwieni, co predysponuje je do nastrojowych, kolorowych późnoletnich i jesiennych zastawień.


Zainteresowanych zakupieniem gatunków i odmian pros zapraszamy do SKLEPU INTERNETOWEGO Firmy Zielona Trawa. Chętnie doradzimy w zakupach oraz zaaranżowaniu roślin. Możemy także Państwu dostarczyć trawy na miejsce naszym transportem jak również je posadzić. Prosimy o kontakt:

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel:    518902292 (Mariusz), 883682129 (Bella)

 

 

 

 

 

Nie masz uprawnień do komentowania