RSSFaceBook

Piórkówki

Pennisetum alopecuroides 'Black Beauty'Grupa efektownych traw, które już od lat goszczą w wielu polskich ogrodach. Wabią oryginalnymi kwiatostanami przypominającymi puchate kity. Pojedyncza kępa "wytwarza" ich dużo, także szybko rosną. Nic więc dziwnego, że zjednują sobie tak wielu wielbicieli. Oprócz tego, że podziwiać je można w ogrodach, stanowią również urokliwy dodadek bukietowych kompozycji, tak żywych jak i suszonych. Warto zadać sobie odrobinę trudu by móc podziwiać ich piękno.

Niektóre ich gatunki mają problemy z przetrwaniem naszych zim. Ten czynnik został przyjęty jako różnicujący poszczególne grupy.

PIÓRKÓWKI WIELOLETNIE, ZIMUJĄCE W GRUNCIE

Najpopularniejszy gatunek, poddawany wciąż selekcji to piórkówka japońska (Pennisetum alopecuroides). Cechuje ją wyrafinowana elegancja i obfite kwitnienie. Nie ulega watpliwości - jest bardzo ładna, ale trzeba też wiedzieć, że nie jest bez wad. Przede wszystkim bardzo późno „odbija” po zimie. Praktycznie do końca kwietnia "straszy" martwymi, przyciętymi liśćmi (lub – jak kto woli – glebą, korą itp.). Fontannowa kępa przyrasta szybko i jest bardzo dekoracyjna, zatem można przyjąć, że od końca maja zaczyna zwracać na siebe uwagę. A to późno, bardzo późno. Pennisetum alopecuroides 'Gelbstiel'Zdecydowanie odradzić należy jednogatunkowe nasadzenia masowe z tej trawy. Chyba, że kompozycja jest wzbogacona innymi, wcześniej zdobiącymi roślinami, np. cebulowymi. Zakwita, mniej więcej, w drugiej połowie sierpnia. Ponieważ "kotki" to główny powód posiadania tego gatunku, należy zapewnić mu stanowiska ciepłe i w miarę wilgotne. Dobrze znosi suszę, ale przekłada się to na mniejszą ilość "kit". Ładnie żółknie jesienią, utrzymując atrakcyjność praktycznie do końca zimy.

Mimo wyselekcjonowania ponad 20 kultywarów, wciąż palmę pierwszeństwa dzierży 'Hameln'. Powinien być podstawowym racji obfitego i wczesnego kwitnienia. Im dalej na wschód, tym jego udział należy powiększać.

Z uwagi na bardzo duże zróżnicowanie wysokościowe, 0,3 – 1,5 m, rozsądne wydaje się wyodrębnienie "grup" selektów: małych, średnich i dużych. Ich wielkość detrminuje sposób zastosowania i miejsce na rabatach.

Kultywary niskie - mniej więcej do 0,5 m: 'Little Honey', 'Little Bunny', 'Piglet', 'Goldstrich', 'Little Boy', 'Weserbergland'. Ten pierwszy to chyba jedyny paskowany (na biało). Raczej nie są to odmiany do nasadzeń pojedynczych, szybciej kilku kępowych. Bowiem mniaturyzacja rozmiarów prowdzi również do zmniejszenia wielkości kwiatostanów.Pennisetum alopecuroides 'Lady U'

Odmiany średnie - mniej więcej między 0,5 - 1 m: 'Compressum', 'Gelbstiel', 'Magic', 'Hameln',  'Cassian', 'Caudatum', 'Herbstzauber', 'Woodside', 'Medium Boy'. Ułożone mniej więcej rosnąco dają obraz możliwości. Klasyka piórkówek, trudno określić, która jest ładniajsza. Najrozsądniej kierować się potrzebną wielkością. Dodatkową "grupką" są kultywary o ciemnych "kotkach", wyselekcjonowane z Pennisetum alopecuroides var. viridescens, niekiedy ujmowane razem jako 'Viridescens'. To rośliny odrobine wrażliwsze, nie wszystkie zakwitają w Polsce ('Moudry'). Jedyna odmiana warta polecania to 'Black Beauty'. Podobna 'Red Head' ma mniej błyszczące liście. Niekiedy kupić można jeszcze 'National Arboretum'.

Selekty duże - mniej więcej od 1 - 1,5 m to 'Lady U', 'Big Boy', 'Paul's Giant' i 'Foxtrot' ('Japonicum'). Różnia się przede wszystkim terminem zakwitania, ostatnia posiada też charakterystyczne białe pędzelki na końcach.

Piórkówka wschodnia (Pennisetum orientale) nie jest nowością ale jakoś nie może się przebić, ustępując zdecydowanie popularnością Pennisetum alopecuroides. Pennisetum orientaleTrudne to do zrozumienia, bo w niczym nie ustępuje swojej krewniaczce, a na dodatek zakwita dużo wcześniej. Wyselekcjonowano już z gatunku kilka odmian, m. in. 'Karley Rose' i 'Tall Tails'. Obie o długich kwiatostanach, ta druga jest zdecydowanie jaśniejsza, prawie biała.
Pennisetum incomptum (Pennisetum flaccidum) jest ekspansywną piórkówka. Ładną, wyprostowaną, suto kwitnącą w bladym różu. Nie szaleje na rabatach, ale rozrasta się jednak dość szybko. Odmiana 'Purple Form', o ciemniejszej kolorystyce “kotków”, jest bardziej wyrazista.

PIÓRKÓWKI WIELOLETNIE NIEZIMUJĄCE W GRUNCIE

Numerem „jeden” w tej grupie jest Pennisetum setaceum 'Rubrum' o purpurowych liściach i kwiatostanach, jedna z najpiękniejszych traw ozdobnych. Niższą odmianą o podobnej kolorystyce jest 'Eaton Canyon' ('Red Riding Hood'). 'Fireworks' ma środek liścia burgundowy a marginesy różowawe. 'Summer Samba' ma kolorystykę stopniowaną - od jasnozielonej przy łodydze do brązowawej na końcówkach liści. 'Sky Rocket' jest paskowana na biało a kwiatostany ma w przydymionym różu.
Pennisetum setaceum 'Fireworks'Według nowych klasyfikacji te kultywary zostały przeniesione do innego gatunku - Pennisetum x advena. Niewykluczone, że wydzielenie jest słuszne – zielonolistne Penniesetum setaceum (o różowawych kłosach) zimuje u autora bez problemów od kilku lat. Czyli różnica jest…
Ostatnio w ofertach pojawił się inny, nowy wrażliwy selekt - Pennisetum purpureum 'Vertigo' o znacznie szerszych i bardzo ciemnych liściach,
Kolejna popularna - piórkówka kosmata (Pennisetum villosum) posiada dość kuliste, białawe kotki.
Podobne kształtem kwiatostany, ale zdecydowanie mniejsze i w purpurowej tonacji, charakteryzują Pennisetum messiacum 'Red Bunny Tails' (‘Red Buttons’).
Pennisetum macrourum swoim wyprostowanym pokrojem jest zbliżona do Pennisetum incomptum, ale ma "kity" bardzo jasne i wysmukłe. Optycznie wydaje się wyższa niż jest w rzeczywistości.

Te gatunki (i ich selekty) niekiedy zimują w Polsce, choć zaliczane są do strefy IX mrozoodporności (minimalna temperatura + 4). Pennisetum purpureum 'Vertigo'Niemniej, w praktyce, należy je traktować jako jednoroczne albo chować na zimę do pomieszczeń z temperaturą oscylującą w granicach 2 - 5 stopni. Łatwo mnożą się z siewu (wysiew w marcu), więc wyhodowanie samodzielnie sadzonek nie jest trudne.

PIÓRKÓWKI JEDNOROCZNE

Trawy takie reprezentuje w tym zestawieniu Pennisetum glaucum (Pennisetum americanum). Gatunek ceniony z uwagi na duży, kolbowaty, ciemny kwiatostan i szerokie, wstążkowate liście w podobnej kolorystyce. Bardziej przypomina kukurydzę (Zea mays) niż ulotne, delikatne wizualnie piórkówki. Najczęściej można nabyć odmianę 'Purple Majesty', spotyka się także 'Purple Baron' i 'Jester'. Powtarzają cechy z siewu, łatwo i szybko kiełkują.

Niewątpliwie są to rośliny ładne. Natomiast w ich stosowaniu trzeba rozsądku. Zarówno w przypadku zimujących jaki kapryśnych. Jako, że rosną szybko, sensownym wydaje się używanie większości jako jednosezonowych. Tak jak tzw. jednorocznych kwiatów rabatowych (tytonie, aksamitki itp.). Oczywiście można zadać sobie trud przechowywania ich choć, zdaniem autora, lepiej zarezerwować miejsce dla tych wolniej przyrastających i mniej dostępnych.

 


Zainteresowanych zakupieniem piórkówek zapraszamy do SKLEPU INTERNETOWEGO Firmy Zielona Trawa. Chętnie doradzimy w zakupach oraz zaaranżowaniu roślin. Możemy także Państwu dostarczyć trawy na miejsce naszym transportem jak również je posadzić. Prosimy o kontakt:

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel:    518902292 (Mariusz), 883682129 (Bella)

 

 

 

 

 

 

 

Nie masz uprawnień do komentowania