RSSFaceBook

Miskanty o przebarwiających się liściach

Miscanthus 'Rosi'Jest truizmem stwierdzenie, że miskanty to najpopularniejsze trawy. Z tym się nie da polemizować. Liczba ich odmian przyprawia o bol głowy – około 300. Jest w modzie wyselekcjonować swoją.  W tym wyścigu i autor, niestety, uczestniczy. To oczywiście nie ma nic wspólnego z rozsadkiem, większość z nich różni się tylko podpisem. Niemniej, z uwagi na ogromna rozpiętość cech poszczególnych osobników, warto wybrać grupy najciekawszych kultywarów o specyficznych walorach.

Rośliny te, generalnie, słyną u urody kwiatostanów ale nie brak odmian o bardzo atrakcyjnym ulistnieniu.

Najpopularniejsze są te paskowane (podłużnie i poprzecznie) ale wzrasta ilość wielbicieli kultywarów, którym blaszki, wcześniej czy później, ładnie przebarwiają sie.

Miskanty, jak większość innych traw, zazwyczaj żółkną na jesień. Natura jednak nie poskąpiła mi także kolorów bardziej zdecydowanych, bliskich krwistym, co sukcesywnie jest "wyłapywane" przez hodowców i wdrażane jako nowe odmiany.
Czerwień to ogień, fascynacja nim trwa od zawsze. Ożywia, przerywa monotonię, wydobywa poszczególne faktury, buduje przestrzeń, przyciaga.Miscanthus 'Nanaus Variegatus'

Intensywna barwa liści (i nierzadko kwiatostanów), duże rozmiary kęp, często ogromne wiechy – wszystko to składa się na przepiękne bajkowe klimaty. Nietrudne do wyczarowania samemu – trzeba tylko trochę wiedzy i wyobraźni. Autor spieszy z pomocą.

Podstawa klasyfikacji miskantów, tak jak i innych traw, jest wysokość. Są one wszystkie umownie duże – trudno znaleźć odmiany poniżej 1 m, niewiele jest ich w przedziale 1 - 1,5 m.
W tym specyficznym przypadku, roślin w gruncie rzeczy okazałych, główną linią podziału jest więc termin przybierania karminowych tonów na liściach, a dopiero w dalszej kolejności różnice w wielkości kultywarów.

Mało precyzyjny ale prosty schemat – przebarwiające się wcześnie, mniej więcej do początków sierpnia i późno – od około połowy września uwypukla możliwości aranżacyjne z ich udziałem. W tych gromadkach zachodzą dalsze różnice. Główne to wysokość, pokrój, termin kwitnienia, barwa kwiatostanu, jego wielkość i ułożenie w stosunku do kępy, szerokości liści i ich precyzyjna kolorystyka.
Autor doliczył sie ponad 40 kultywarów o takich cechach, wybrał połowę jako interesujące.
Miscanthus 'Purpurascens'
W grupie wcześnie atrakcyjnych brak odmian popularnych. 'Sioux' jest chyba najmniejszą. Jego trochę powykręcana i fontannowa kępa liści dorasta do około 1 m. Czerwone, wczesne (początek sierpnia) ale niezbyt duże kwiatostany maksymalnie dochodzą do 1,5 m. 'Hercules', o zbliżonej wielkości, jest bardziej wyprostowana, kwitnie późno na bladoróżowo i szybko bieleje. 'Drooning Ingrid' też nie odbiega zbytnio wzrostem. Ma kolorowe nie tylko liście ale także łodygi. Zakwita na czerwono - brązowawo w końcówce sierpnia. Minimalnie wyższy 'Purpurascens', rozpoczynający kwitnienie w połowie sierpnia, jest dość podobny do 'Hercules'. Niemniej jego czerwień jest odrobine wyrazistsza a wiechy wypuszcza o 1 – 1,5 miesiąca wcześniej. 'Vorlaufer', bardzo wcześnie ukazujący czerwonawe "pióropusze", na swych liściach oprócz karminu gości odcienie pomarańczu, brązu i zółci. Takie same cechy ulistnienia wykazuje 'Samurai' ale jest wyższy (ok. 1,8 m) i później zakwita w innych tonacjach, bo brązowawo – purpurowych. 'Roterpfeil' to chyba najintensywniej wybarwiający się miskant. Kwiatostany ma dość podobne do poprzednika ale pokazuje je jeszcze później. W Polsce krąży kilka różnych roślin pod tą sama nazwą, gros ich zmienia kolorystykę bardzo słabo lub wcale. Nie odbiegający wielkością 'Purple Fall' jest nowością wśród uznanych selektów. Jego wiechy, kremowo - różowawe, ukazują się niezbyt wcześnie a liście i łodygi przybierają także fioletowawe refleksy.Miscanthus 'Kati' 'Flammenmeer', też mniej więcej 1,8 m, jest wyprostowany. Nieduże brązowawo – czerwonawe kwiatostany wypuszcza na przełomie sierpnia i września. Jego liście przybierają ciemne, winne odcienie. 'Cornet' jest najwyższy, przekracza 2 m. Inny, poprzez brązowawo – czerwonawe wiechy, powiewające wysoko ponad liśćmi.

Grupa "późnych" jest liczniejsza, zawiera więcej odmian większych. W tym wypadku autor dokonał wyboru "10", czego nie da się powiedzieć o zestawieniu poprzednim.
'Africa' to jeden z mniejszych miskantów, niewiele przekraczający 1 m. Kwiatostany różowawo – czerwonawe ukazuje na przełomie sierpnia i września. 'Red Chief' wielkością nie odbiega. Okazuje bardziej zdecydowane barwy – mocne czerwienie i ujawnia je odrobinę później. Obie odmiany są wąskolistne. 'Ferner Osten' to popularny kultywar. Dorastający do 1,5 - 1,7 m, zakwitający w pierwszej połowie sierpnia. Jego czerwone paluszki są zakończone białymi pędzelkami. Liście ma nieco szersze, około 1 cm. Lekko wyższy 'Ghana', o czerwonawo – brązowawych wiechach, ukazuje je miesiąc później. 'Rotsilber', też o mocnych kolorach bo czerwonych ze srebrnawym połyskiem, ujawnia je jeszcze później. Jest dość charkterystyczny, bo jego liczne kwiatostany są od razu nad liśćmi. 'Ballerina', o podobnej wysokości, przebarwia się w odcieniach rdzawo - pamarańczowych. Jest prawdopodobnie mieszańcem miskantów: chińskiego i cukrowego. Miscanthus 'Malepartus'Wskazują na to m.in jej jesienny kolor ulistnienia czy szybko bielejące ładne i puchate wiechy. Około 2 m osiąga 'Poseidon', wyróżniający się już w środku sezonu bardzo okazałymi, różowawymi i szybko bielejącymi kwiatostanami oraz liśćmi w karminie, pomarańczu i żółci. Ulistnienie 'Altweibersommer' ('Indian Summer') jest podobne, natomiast wiechy ma dużo mniejsze, czerwonawe i późne. 'Rudy' to selekt autora. O podobnej wysokości, jasnej czerwieni liści w końcówce lata i bardziej winnej późną jesienią. Kwiatostany ma różowawe, bielejące, niezbyt wczesne i nie za duże. Umieszczone na czerwonawych łodygach powiewają zdecydowanie ponad liścmi. 'Malepartus' przekracza tę granicę, wiechy ma dużo większe, czerwonawo – purpurowe a  blaszki nieznacznie szersze. Jego "pióropusze", choć ładne, późno niestety zdobią.

Zaleta wielu traw, tak jak innych bylin, jest zmienność w czasie. Odnosi się ona także do koloru liści. Ten walor może być rozciagnięty w dłuższym okresie. Wybór w grupie drugiej większej ilości wyższych odmian, później atrakcyjnych, jest zaznaczeniem takiej możliwości. Lekką sugestią, że i tę cechę można stopniować, początkowo kultywarami wcześniej urokliwymi i niższymi a spotęgować olbrzymami. Niemniej to tylko jedno z rozwiązań. Rośliny te są tak zmienne, że zestaw potencjalnych, najróżniejszych i niepowtarzalnych, kompozycji jest bardzo duży.

 

Zainteresowanych zakupieniem miskantów o przebarwiających się liściach zapraszamy do SKLEPU INTERNETOWEGO Firmy Zielona Trawa. Chętnie doradzimy w zakupach oraz zaaranżowaniu roślin. Możemy także Państwu dostarczyć trawy na miejsce naszym transportem jak również je posadzić. Prosimy o kontakt:

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel:    518902292 (Mariusz), 883682129 (Bella)

 

 

 

 

 

Nie masz uprawnień do komentowania